‘Wild’ enthousiast zijn de deelnemers over de MDV-bomenfietsexcursie op vrijdag 7 september.  In de vroege ochtend onweerde en stortregende het nog. ‘Een paar uur later…zon, wind en wolkenluchten. Midden-Delfland op zijn mooist’, aldus Margo Eijgenraam.

De ontvangst bij het bezoekerscentrum gaf Margriet Laan meteen een welkomstgevoel. ‘Met kakelende kippen die een geweldig uitzicht over het landschap hadden, en een hooiberg die een tentoonstellingsruimte bleek te zijn.’

Drie-eenheidsbomen
De excursie vloeide voort uit het deze zomer verschenen boek Knotwilgen en andere kanjers. Kanjers zoals de drie-eenheidsbomen in de tuin van Op Hodenpijl. Eigenlijk  simpel, je plant drie bomen in één plantgat en op termijn vormen ze een stam waaruit drie bomen, die staan voor de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, groeien: de meerstammige boom. ‘Prachtig, toepasselijk voor een pastorietuin!’, aldus Margriet Laan.

Schatten van bomen en verhalen
In twee groepen vertrokken de deelnemers voor een lange en een korte tocht. Met als gids bomenkenners Albert Dijkhuizen, Piet van der Eijk en Birgit Slee. Wim van der Eijk, bestuurslid (van de Midden-Delfland Vereniging dus) en lid van de werkgroep Ledenactiviteiten die de excursie organiseerde, fietste de lange route langs paardenkastanjes, linden, rode en gewone beuken naar knotessen en -wilgen.  ‘Het plein met platanen in het centrum van Den Hoorn, de Woudselaan, de Lookwatering. Onbekend voor velen verbergen zij schatten van bomen, en verhalen.’

Bij de Ommerdijkerhoeve ontving boer Van ’t Hoog op zijn rijksmonumentale boerderij uit 1902, die vanwege de A4 door Midden-Delfland niet meer in bedrijf is. Hij liet de rijtuigschuur en de stallen zien. ‘We leren dat koeien tegenwoordig veel groter zijn dan vroeger en welke problemen dat oplevert voor de inrichting van de stal’, aldus Jan Eijgenraam.

De boer bleek een begnadigd verhalenverteller. Zo vertelde hij dat op zijn erf om het jaar een eend broedt in een oude knotwilg op wel 2 meter boven de grond!

Paardenkastanje
Albert Dijkhuizen had leerzame en leuke verhalen over de zeer oude en markante bomen bij de hoeve. Dat was bij de volgende stops niet anders. Jan Eijgenraam: ‘Nooit geweten dat aan de stam van een lindeboom overvloedig opslag groeit. En dat in de takken van een paardenkastanje een hoef te zien is, waarbij het aantal nagels overeenkomt met het aantal bladen aan het einde van de tak.’

Margriet Laan vond het vooral boeiend om te horen wanneer al die prachtige oude bomen waren geplant. ‘Er was geschiedenis.’

De ene groep lunchte op de Nivon-natuurcamping De Grutto. Een prachtige plek midden in de polder. De andere groep was te gast bij de Hofwoning in ’t Woudt, een eeuwenoude boerderij. Westlands streekdichter Dirk den Hoed verscheen daar plots om voor te lezen uit zijn werk. ‘We vertrokken na een bezoek aan de prachtig onderhouden moestuin en boomgaard achter de oude druivenmuur, met appeltjes die we daar mochten plukken.’

Terug bij Op Hodenpijl gaf Albert Dijkhuizen een laatste ‘college’ aan de hand van doorsnedes van diverse bijzondere houtsoorten. De excursie overtrof ieders verwachtingen. Loes van der Valk: ‘Jullie hebben van mij een liefhebber gemaakt van jullie tochten.’ Margo Eijgenraam: ‘Ik fiets voortaan met andere ogen door ons mooie gebied.’

Foto: Marjanne Zuijderwijk-Meijburg